Czwartek, 08 czerwca 2017 roku  
| Strona Główna |  Kontakt | 
Menu Główne
Aikido
Polska Unia Aikido
Staże
Linki
Publikacje PUA
Dojo Szczecin
O Akademii
Zapisy
Instruktorzy
Treningi
sensei Jacek Wysocki
Biografia
Artykuły prasowe
Publikacje
DVD, Video
Mistrzowie
Morihei Ueshiba
Hirokazu Kobayashi
Giampietro Savegnago
Piero Silvano Rivigatti
Antonio Garcia
Archiwum
rok 2016
rok 2006
rok 2007
rok 2008
rok 2009
rok 2010
rok 2011
rok 2012
rok 2013
rok 2014
rok 2015
Kronika i Galerie Zdjęć
Kronika
Galerie zdjęć
Kalendarze Polskiej Unii Aikido
Galeria Aikido H.Sawki
Początki Aikido w Polsce
Newsletter
Zapisując się do systemu newslettera, będziesz systematycznie informowany o nowościach i ważnych wydarzeniach.
adres e-mail::

Zapisz
Wypisz      
Aikido

  HOME    Aikido    

Wprowadzenie do Aikido

Aikido wyklucza zawody i rywalizację.
Prawdziwy wojownik jest niezwyciężony,
ponieważ on lub ona z nikim nie walczą.
„Porażka” oznacza klęskę umysłu,
który zamyka się w sobie.”

Morichei Ueshiba

Aikido (合氣道 jap. ai – harmonia, ki – energia, do – droga ) jest sztuką walki skodyfikowaną przez założyciela stylu O’sensei Morihei Ueshiba na przełomie XIX i XX wieku. W wolnym tłumaczeniu aikido oznacza „drogę do uzyskania własnej harmonii”.

Ueshiba oparł techniki aikido głównie na rzutach i dźwigniach na stawy (nadgarstki i łokcie) oraz charakterystycznym poruszaniu się i pracy nóg zwanym tai sabaki. Oprócz walki wręcz aikido zawiera elementy walki bronią, w celach ćwiczebnych. Używane są do tego drewniany kij - Jo oraz atrapa miecza samurajskiego - Bokken.

Niestety po śmierci założyciela aikido w roku 1969, w wyniku licznych nieporozumień pomiędzy najstarszymi uczniami Ueshiby a jego spadkobiercami doszło do rozłamu i licznych podziałów. Obecne aikido składa się z kilkunastu styli, a najważniejsze z nich to :

Aikido Aikikai (prowadzone przez spadkobierców Ueshiby, najliczniejsza organizacja Aikido z siedzibą główną w Tokio, obecnie głównym Doshu jest wnuk Moriteru Ueshiba),

Aikido Kobayashi (nurt związany z H. Kobayashi, charakteryzujący się ruchami okrężnymi meguri, wprowadzonymi przez Ueshibę w ostatnim okresie jego życia ),

Aikido Yoshinkan (stworzony przez G.Shioda zaraz po wojnie i uważany za najtwardszy ze styli),

Aikido Iwama-Ryu (głównym założycielem był Morihiro Saito, wieloletni uchi-deschi O’sensei Ueshiby, kładzie nacisk na dokładny przekaz nauk założyciela aikido oraz walkę bronią),

Shin-Shin Toitsu Aikido (szkoła stworzona przez najwybitniejszego ucznia Ueshiby, Koishi Tochei zwana również „Szkołą KI”, duży nacisk kładzie na rozwijanie i doskonalenie ki – energii ),

Shodokan Aikido (lub Tomiki Aikido utworzony przez Kenji Tomiki, jedyny styl zwany sportowym i jedyny w którym odbywają się regularne zawody).

Właśnie ten podział sprawił, że metody treningu aikido różnią się od siebie w zależności od organizacji i nauczyciela. Typowy trening sprowadza się jednak do tego, że nauczyciel pokazuje technikę, a ćwiczący starają się ją powtarzać. Istnieje jasny podział ról na treningach. Uke to osoba, na której wykonywane jest ćwiczenie, tori natomiast to osoba wykonująca technikę. Rola uke i tori jest nierozerwalnie związana ze sobą. Uke wyprowadza uczciwy i zdecydowany atak natomiast tori stara się przyjąć i zneutralizować atak w taki sposób, aby uniemożliwić jego ponowne powtórzenie. Ćwiczący wykonują techniki na przemian, a nacisk kładziony jest na przyjęcie siły przeciwnika i jego kontroli, a nie na współzawodnictwo i przeciwstawianie się jego sile. Morihei Ueshiba uważał, że współzawodnictwo na treningach nie wpływa pozytywnie na charakter uczniów i dlatego zakazywał rywalizacji na treningach. Trening aikido służy poprawieniu ogólnego rozwoju fizycznego, gibkości i odprężeniu. Dlatego ze względu na swój uniwersalny charakter, aikido można ćwiczyć już od najmłodszych lat w sposób nie powodujący kontuzji i urazów.

Aikido w Polsce

Rozwój aikido w Polsce nierozerwalnie związany jest ze Szczecinem. Tu właśnie w roku 1976 powstała pierwsza w naszym kraju sekcja Aikido, która przetrwała próbę czasu. Założycielem tej sekcji był Marian Osiński. Niestety pierwsze lata były bardzo trudne, gdyż brakowało mistrzów oraz fachowej literatury dotyczącej aikido. Przełom w rozwoju aikido nastąpił w roku 1979. Wtedy to do Polski przyjechał Toshikazu Ichimura (6 DAN Aikido) oddelegowany z dojo w Szwecji, który przez kolejne trzy lata zajmował się rozwojem aikido na terenie Polski. Do dzisiejszego dnia jedynym nauczającym mistrzem aikido, który stawiał swoje pierwsze kroki właśnie w tej sekcji jest Jacek Wysocki, posiadacz najwyższego stopnia w Polsce 7 DAN, założyciel i właściciel Autonomicznej Akademii Aikido oraz dyrektor generalny Polskiej Unii Aikido, organizacji zrzeszającej 20 ośrodków aikido w całej Polsce. Obecnie ilość ćwiczących w tych ośrodkach szacuje się na ok. 3000 osób. Głównym dojo PUA jest Szczecin.

 

opracowała Joanna Bartkowiak 

źródło :
www.wikipedia.pl
Jacek Wysocki, "Aikido. Zasady i Techniki", Szczecin 2006
internetowe strony o tematyce aikido

Data powstania strony
26.11.2004r.
Ostatnia modyfikacja:
2017-04-23
Zapisy
Reklama
| Strona Główna |  Kontakt | 
Autonomiczna Akademia Aikido - Jacek Wysocki, CMS System Powered by