Piątek, 18 sierpnia 2017 roku  
| Strona Główna |  Kontakt | 
Menu Główne
Aikido
Polska Unia Aikido
Staże
Linki
Publikacje PUA
Dojo Szczecin
O Akademii
Zapisy
Instruktorzy
Treningi
sensei Jacek Wysocki
Biografia
Artykuły prasowe
Publikacje
DVD, Video
Mistrzowie
Morihei Ueshiba
Hirokazu Kobayashi
Giampietro Savegnago
Piero Silvano Rivigatti
Antonio Garcia
Archiwum
rok 2016
rok 2006
rok 2007
rok 2008
rok 2009
rok 2010
rok 2011
rok 2012
rok 2013
rok 2014
rok 2015
Kronika i Galerie Zdjęć
Kronika
Galerie zdjęć
Kalendarze Polskiej Unii Aikido
Galeria Aikido H.Sawki
Początki Aikido w Polsce
Newsletter
Zapisując się do systemu newslettera, będziesz systematycznie informowany o nowościach i ważnych wydarzeniach.
adres e-mail::

Zapisz
Wypisz      
Hirokazu Kobayashi

  HOME    Hirokazu Kobayashi    

Hirokazu Kobayashi (1929 - 1998)

kob.jpgHirokazu Kobayashi urodził się w 1929 r. w Osace, w Japonii. Jako kilkunastoletni chłopiec zaczął praktykować tradycyjne japońskie sztuki walki kendo, judo i karate. W 1946 roku poznał mistrza Morihei Ueshibę, który swoimi pokazami wywarł na nim ogromne wrażenie. Od tego momentu, aż do śmierci mistrza, Kobayashi pozostaje jednym z jego najbliższych uczniów. Okres ostatnich 10 lat życia twórcy aikido to czas ogromnych jakościowych przeobrażeń. Niezwykłe studium pracy całego ciała, eliminowanie działań antagonistycznych przy jednoczesnym relaksie psychofizycznym to aikido jakie przakazał Kobayashiemu.

W Japonii H.Kobayashi nauczał aikido w kilkunastu ośrodkach uniwersyteckich, głównie na południu kraju. Otrzymał od swojego nauczyciela stopień 8 Dan. Na łożu śmierci mistrz Ueshiba poprosił swego ucznia, by zajął się propagowaniem aikido także poza Japonią. Począwszy od roku 1977 Sensei Kobayashi, co roku prowadził cykl zgrupowań we Włoszech, Francji, Niemczech, Szwajcarii i Belgii. Najwybitniejszymi propagatorami idei aikido prezentowanej przez mistrza Kobayashi są G.Savegnago z Włoch i A.Cognard z Francji. Sensei Kobayashi zmarł w 1998 roku.

Aikido mistrza Kobayashi charakteryzuje się krótkim, pełnym mocy i precyzyjnym działaniem w celu kontroli linii centralnej przeciwnika. Podstawową zasadą takiego aikido jest "meguri" - korelacja dynamiki przedramion i bioder, a także unikalna szkoła walki bokenem i jo, przekazana mu przez mistrza Ueshibę. Styl walki mieczem, wywodzący się z antycznej szkoły Yagyu-Ryu, cechuje się utrzymywaniem bocznej pozycji w walce oraz niedopuszczaniem do kontaktu (oto nashi no ken). Zasadniczą rolą treningu walki bokenem jest nauka odpowiedniego czasu wykonywania techniki. Powyższe cechy widoczne są w każdej technice aikido nauczanego przez mistrza Kobayashi. Techniki ciała, miecza i kija stanowią zwięzły system, który kształci wszystkie istotne aspekty sztuki walki.

 

Galeria zdjęć

Data powstania strony
26.11.2004r.
Ostatnia modyfikacja:
2017-04-23
Zapisy
Reklama
| Strona Główna |  Kontakt | 
Autonomiczna Akademia Aikido - Jacek Wysocki, CMS System Powered by